1
1214

12 tipov, ako požiadať o zvýšenie platu (a uspieť)

Ako požiadať o zvýšenie platu: prečítajte si týchto 12 špeciálnych tipov a získajte zvýšenie platu. Ako na to, sa dozviete tu.

Niekedy môžete požiadať svojho zamestnávateľa o zvýšenie platu. Môže sa to stať napríklad vtedy, keď majú pocit, že úsilie, ktoré vynakladajú v práci, nezodpovedá ich mzde.

Alebo môže byť povýšený na vyššiu pozíciu v spoločnosti, ale plat zostane viac-menej rovnaký alebo sa zvýši len mierne.

Mnohí ľudia neradi žiadajú o zvýšenie platu, pretože sa cítia trápne a tiež sa obávajú, že ak požiadajú o zvýšenie platu, zamestnávateľ im nielenže nevyhovie, ale ich aj prepustí.

Existujú však spôsoby, ako požiadať o zvýšenie platu a uspieť.

 

Ako požiadať o zvýšenie platu?

 

1) Ukážte svoje úspechy a pridanú hodnotu svojej práce

Zamestnancov je veľa, ale tí, ktorí vyčnievajú z radu… v dobrom slova zmysle… majú najväčšiu šancu dostať zvýšenie platu.

Je užitočné vedieť ukázať, ako ste v poslednom čase uspeli a ako vaše úspechy pozitívne ovplyvnili spoločnosť, pre ktorú pracujete.

Príkladom takéhoto úspechu môže byť zvýšenie zisku spoločnosti, získanie nového zákazníka, úspešné uzavretie zmluvy s podnikom a podobne.

Podobne sa môžete so svojím nadriadeným podeliť aj o to, či ste dostali pozitívnu spätnú väzbu od kolegov, zákazníkov alebo iných nadriadených (ak ich máte viac).

Sú to dobré ukazovatele toho, čo robíte pre spoločnosť dobre, ale aj vášho budúceho potenciálu – čo by ste ešte mohli dosiahnuť, keby ste mali k tomu primeraný plat.

V praxi to znamená, že ak môžete svoje tvrdenia podložiť presnými číslami (napríklad percentuálnym rastom zisku), tým lepšie pre vás – pretože čísla sú niečo, čomu manažéri a im podobní veľmi dobre rozumejú a čo dokážu oceniť.

 

2) Zamerajte sa na to, prečo chcete zvýšiť plat (nie prečo ho potrebujete)

Predtým, ako presvedčíte svojho zamestnávateľa, že si zaslúžite zvýšenie platu, musíte veriť, že si ho skutočne zaslúžite.

Najlepší spôsob, ako pristupovať k žiadosti o zvýšenie platu, je zamerať sa na to, že si ho zaslúžite, nie že ho potrebujete.

Ľudia príliš často argumentujú, že zvýšenie platu je potrebné kvôli životným nákladom, ktoré majú – zamestnávatelia však zvyšujú platy na základe výkonu zamestnancov.

Inými slovami – každý chce zarobiť viac peňazí.

Ale nech to znie akokoľvek kruto, skutočnosť, že plánujete svadbu alebo chcete ísť na luxusnú dovolenku, o ktorej ste vždy snívali, vášho zamestnávateľa jednoducho a jednoducho nezaujíma.

Nezaoberajte sa osobnými problémami a sústreďte sa radšej na svoj pracovný výkon a pozitívny vplyv svojej práce.

 

3) Precvičte si žiadosť o zvýšenie platu vopred a na skúšobnom pohovore

Pravdepodobne sa pri tom budete cítiť rozpačito a neisto, ale nenechajte sa tým odradiť. Skôr ako predložíte žiadosť o zvýšenie platu svojmu nadriadenému v práci, nacvičte si ju v pohodlí domova.

Premyslite si, ako by mohol reagovať, a pripravte si možné odpovede na jeho pripomienky.

Ak pracujete vo svojej firme už nejaký čas (ak ste nový, nie je vhodné žiadať o zvýšenie platu), pravdepodobne svojho zamestnávateľa aspoň trochu poznáte a viete si predstaviť, ako by mohol reagovať v reálnom rozhovore.

Ak si rozhovor o zvýšení platu vopred nacvičíte, budete sa počas skutočného rozhovoru cítiť istejšie, pretože pravdepodobne budete vedieť predvídať reakcie svojho nadriadeného a budete vedieť, ako vhodne reagovať.

Nebudete koktať, úplne stratíte niť, zabudnete, čo ste chceli povedať, alebo úplne stratíte reč od strachu.

 

4) Urobte si vopred podrobný prieskum

Iste, asi každý by chcel zarábať veľa peňazí – ale často je to nebezpečne lákavé a ľahké mať prehnané požiadavky.

Skôr ako sa pustíte do rozhovoru so žiadosťou o zvýšenie platu, urobte si podrobný prieskum.

Preštudujte si aktuálne platy na vašej pozícii, v krajine, regióne alebo meste.

Na internete nájdete množstvo stránok, ktoré sa snažia porovnať, koľko zarábajú rôzne profesie v závislosti od geografickej polohy.

Tieto vedomosti sa vám budú veľmi hodiť, keď sa vás nadriadený opýta, aký by ste chceli plat, alebo vám rovno povie presnú sumu, na ktorú by vám prípadne zvýšil plat.

Odborníci radia, že je lepšie uviesť zamestnávateľovi presný údaj, nie zaokrúhlený, pretože tak budete vyzerať, že ste lepšie informovaní.

A nenavrhujte sumy, ktoré sú úplne nereálne.

 

5) Porozprávajte sa so svojimi spolupracovníkmi

Ako požiadať o zvýšenie platu? Ak sa vám nepodarí nájsť dôležité informácie o správnom plate pre vašu prácu na internete, skúste sa opýtať svojich spolupracovníkov.

Väčšinu z nich nepoteší, ak sa ich spýtate, koľko zarábajú – a pravdepodobne vám ani neodpovedia.

Ale ak svoju otázku formulujete napríklad takto: „Koľko by ste očakávali, že zarobí človek, ktorý vykonáva prácu X pre spoločnosť Y?“ je oveľa pravdepodobnejšie, že dostanete premyslenú a relevantnú odpoveď.

 

6) Požiadajte o pohovor s nadriadeným

Keď sa chystáte požiadať o zvýšenie platu, neskáčte zrazu na svojho nadriadeného. Namiesto toho sa pokojne opýtajte, kedy by mohol mať čas prediskutovať otázku zvýšenia vášho platu.

Alebo si dohodnite termín konkrétneho pohovoru, ktorý sa môže konať v príjemnejšom prostredí – a nie napríklad na chodbe pri kávovare, kde by ste mohli prepadnúť svojho nadriadeného.

 

7) Myslite na budúcnosť

V štúdiu a zamestnaní sa najlepšie darí ľuďom, ktorí oň prejavujú skutočný záujem. Pri žiadosti o zvýšenie platu sa oplatí začať rozhovor pozitívne.

Začnite tým, že poviete, ako veľmi sa vám páči práca pre spoločnosť/zamestnávateľa.

Potom vysvetlite, čo chcete robiť v budúcnosti a ako plánujete prispieť k pozitívnemu rozvoju spoločnosti. Oplatí sa ukázať, že ste proaktívny a schopný riešiť problémy.

Keď žiadate o zvýšenie platu, vysvetlite, aké nové povinnosti by ste mohli prevziať a ako to pomôže spoločnosti rásť a získať viac peňazí.

 

8) Zdieľajte svoje ciele a požiadajte o spätnú väzbu

Kľúčom k úspechu je úprimný a otvorený rozhovor s nadriadeným.

„Ak ste na svojej súčasnej pozícii aspoň šesť mesiacov, slušne, ale asertívne povedzte svojmu nadriadenému, že hoci vám ide predovšetkým o to, aby ste na svojej pozícii odvádzali čo najlepšiu prácu, vaším dlhodobým cieľom je povýšenie spojené so zvýšením platu – a vy sa jednoducho chcete uistiť, že v súčasnosti robíte všetko pre to, aby ste tento cieľ dosiahli,“ radí odborník, ktorý sa špecializuje na vedenie ľudí a ich potenciál.

Niektorí odborníci však odporúčajú, aby minimálna vhodná čakacia lehota bola aspoň jeden rok.

„Tým to však nekončí,“ pokračoval odborník. „Požiadajte svojho nadriadeného o odporúčania, ako sa môžete zlepšiť na svojej súčasnej pozícii a čo môžete urobiť, aby ste sa dobre pripravili na povýšenie.“

Potom je dobré vziať do úvahy odporúčania a pokúsiť sa ich dodržiavať, aby ste uspeli pri žiadosti o zvýšenie platu.

 

9) Dobre si načasujte žiadosť o zvýšenie platu

Je dôležité si uvedomiť, že váš nadriadený je len človek a prežíva pocity rovnako ako my všetci.

Preto si žiadosť o zvýšenie mzdy dobre načasujte a nesnažte sa ju podať, keď je váš nadriadený zjavne nervózny, rozrušený alebo rieši nejaký problém v spoločnosti.

Rovnako nie je vhodné žiadať o zvýšenie platu, ak má spoločnosť, v ktorej pracujete, problémy alebo ak je všeobecná hospodárska kríza.

Platí to však aj naopak – ak sa vám v ten deň niečo podarilo, napríklad ste získali nového klienta alebo ste úspešne uzavreli zmluvu, alebo sa zdá, že váš nadriadený je na vás už dlhšie spoľahlivý, môžete to využiť a požiadať o zvýšenie platu.

 

10) Požiadajte o zvýšenie platu po roku vynikajúcej práce

Mnohé spoločnosti pravidelne každý rok prehodnocujú pracovnú výkonnosť svojich zamestnávateľov a to, či jej zodpovedajú ich platy.

Ak sa to však vašej spoločnosti práve teraz netýka, nebojte sa túto tému otvoriť ako prvú.

meeting zvýšenie platu

Vo všeobecnosti platí, že ak od posledného stanovenia vášho platu uplynul rok alebo viac a vy ste po celý ten čas odvádzali vynikajúcu prácu, je rozumné požiadať o zvýšenie platu.

Ak vám však zamestnávateľ už niekedy v posledných dvanástich mesiacoch zvýšil plat, očakávať ďalšie zvýšenie pred koncom roka nie je reálne.

To isté platí aj v prípade, ak ste túto prácu vykonávali menej ako rok.

Niekedy existujú výnimky, napríklad ak sa ukáže, že náplň práce nezodpovedá tomu, čo vám povedali na pohovore – napríklad ak musíte v rámci svojej práce cestovať oveľa viac, ako ste očakávali.

Pre väčšinu ľudí je však najlepšie počkať aspoň rok, kým požiadajú o prehodnotenie svojho výkonu a platu.

 

11) Dobre sa oblečte

Aj keď vám vaša spoločnosť umožňuje nosiť akékoľvek oblečenie, je dobré sa pri žiadosti o zvýšenie platu elegantne obliecť.

Kravatu, starostlivo vyžehlenú blúzku alebo nové topánky si nemôžete pokaziť.

Dôležité však je, aby ste sa v oblečení cítili pohodlne a sebaisto. Základom je vyzerať ako profesionálny pracovník, ale spôsob, akým to dosiahnete, je na vás.

 

12) Ako požiadať o zvýšenie platu alebo sa pripraviť na možné odmietnutie

Staré príslovie hovorí: „Predpokladaj to najlepšie, ale priprav sa na najhoršie“.

Ak sa vám napriek všetkým prípravám a šikovnému zdôvodneniu nepodarí požiadať o zvýšenie platu, nenechajte sa tým odradiť.

„Ak vám nezvýšia plat alebo vás nepovýšia, nemusí to znamenať koniec vyjednávania. Požiadajte o hodnotenie svojej produktivity neskôr. Tým dáte jasne najavo, že na sebe plánujete pracovať a svoju kariéru beriete vážne,“ radia kariérni poradcovia.

Odporúčajú tiež, že aj keď nedostanete zvýšenie platu hneď, môžete skúsiť požiadať o iné veci – napríklad o dlhšiu dovolenku alebo o zapojenie do iných pracovných projektov vo vašej spoločnosti, ku ktorým ste z nejakého dôvodu nemali prístup.

Najhoršie, čo sa môže stať, je, že váš manažér povie nie. Ako pri všetkom, aj tu platí, že je lepšie sa opýtať a neuspieť, ako mlčať a ani to neskúsiť!