257

Ako zbohatnúť: 15 finančných pravidiel, ktoré sa oplatia dodržiavať

Ako zbohatnúť? Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo odlišuje finančne úspešných ľudí od tých, ktorí s peniazmi stále bojujú?

Správa osobných financií nemusí byť príliš komplikovaná. Existuje niekoľko základných pravidiel, ktorých dodržiavanie urobí váš život oveľa pokojnejším.

 

Ako zbohatnúť: 15 finančných pravidiel, ktoré sa oplatí dodržiavať

 

1) Míňajte menej, ako zarábate

Najdôležitejším finančným pravidlom je bezpochyby míňať menej, ako zarobíte. Bez ohľadu na to, koľko peňazí zarobíte, ak ich všetky miniete, v živote sa nikam nedostanete.

Naopak, ak pravidelne míňate viac, ako je vaša výplata, môžete si postupne nahromadiť dlhy.

Ďalším rizikom je, ak sa vaše výdavky zvýšia v rovnakom čase ako vaše príjmy.

Ideálne by bolo udržať si približne rovnaké náklady, aby ste mohli zvyšok platu ušetriť a podľa potreby vhodne investovať.

V konečnom dôsledku je dôležitejšie, koľko peňazí si ponecháte, než koľko zarobíte.

Niekto s ročným príjmom dvanásť tisíc môže byť na tom lepšie ako ten, kto zarába sto tisíc… závisí to od toho, ako obaja míňajú a koľko peňazí si nechávajú.

Nižšie nájdete ďalšie rady, ako zbohatnúť a zbytočne neutrácať.

 

2) Majte jasnú predstavu o tom, kam smerujú vaše peniaze

Zostavenie rozpočtu je bežnou finančnou radou. Rozpočet vám umožní kontrolovať, ako míňate svoje peniaze.

Okrem toho vám umožní čo najlepšie využiť finančné prostriedky, ktoré máte k dispozícii.

Vedenie rozpočtu je síce dôležité, ale rovnako dôležité je aj sledovanie výdavkov. Ak ich nepoznáte, nebudete vedieť, či sa skutočne držíte svojho rozpočtu.

Vedomosť o tom, kam smerujú vaše peniaze, je dôležitou súčasťou rozumného zaobchádzania s financiami. Ak ste v minulosti nepracovali s rozpočtom, môžete byť výsledkami veľmi prekvapení.

Keď zistíte, ako skutočne míňate svoje peniaze, pravdepodobne budete schopní identifikovať oblasti, v ktorých míňate zbytočne a v ktorých by ste mohli znížiť náklady (pri troche disciplíny).

 

3) Vyhnite sa impulzívnym nákupom

Väčšina ľudí míňa svoje peniaze na základe emócií. Impulzívne nákupy môžu byť malé aj väčšie položky.

Väčšie impulzívne nákupy majú pochopiteľne väčší vplyv na stav vašich financií, ale aj menšie nákupy sa časom sčítajú.

Ak chcete získať kontrolu nad svojím nutkaním nakupovať náhodne, môžete si vždy pred návštevou obchodu vytvoriť nákupný zoznam a prísne sa ho držať.

Pri väčších nákupoch si vždy nechajte aspoň 24 hodín na posúdenie potenciálneho nákupu. Ak sa aj potom rozhodnete, že danú položku jednoducho potrebujete, choďte do toho.

Často však zistíte, že sa bez pôvodne hľadanej položky môžete ľahko zaobísť.

 

4) Hľadajte najlepšiu cenu

Zvyknite si vyhľadávať najlepšie možné ceny a porovnávať rôzne možnosti. To vám môže pomôcť pri všetkých druhoch nákupov, od nákupu oblečenia až po nové auto.

Môže však ovplyvniť aj výšku vašich účtov.

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako ušetriť peniaze, je obmedziť pravidelné účty (napríklad využívať služby poskytovateľa internetu so zľavou).

Ak znížite svoje mesačné (alebo ročné) náklady, budete pravidelne šetriť peniaze, takže aj menšie úspory sa časom zrátajú.

 

5) Vytvorte si núdzový fond

Núdzový fond nie je najzábavnejšou súčasťou osobného finančného plánu, ale to mu neuberá na dôležitosti. Nikdy neviete, kedy nastane núdzová situácia, preto je lepšie byť pripravený.

Nikto z nás nechce myslieť na možnosti, ako je strata zamestnania, vážne zdravotné problémy a iné situácie, ktoré by nás mohli finančne ovplyvniť, ale tieto problémy sa stávajú často.

Núdzový fond obsahuje peniaze odložené pre prípad neočakávaných udalostí, ktoré sa nedajú naplánovať ani predvídať.

Napríklad platba za nové auto z neho neprichádza do úvahy, pretože kúpa nového vozidla je vopred naplánovaný výdavok.

Väčšina odborníkov odporúča, aby ste mali v pohotovostnom fonde našetrený dostatok peňazí na pokrytie aspoň troch až šiestich mesiacov životných nákladov.

 

6) Začnite si sporiť na dôchodok už teraz

Nikdy nie je neskoro začať sporiť na dôchodok. Mnohí mladí ľudia neberú dôchodkové sporenie vážne, pretože si myslia, že sa k nemu dostanú neskôr.

Čím ste mladší, tým viac času môžete investíciám poskytnúť na rast a akumuláciu úrokov.

Ak ste ešte nezačali sporiť na dôchodok, mali by ste začať bez ohľadu na to, koľko máte rokov. A ak ste už začali, nikdy nie je na škodu zvýšiť svoje úspory.

 

7) Šetrite peniaze, kedykoľvek môžete

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako ušetriť peniaze. Ak stále hľadáte nové spôsoby, ako znížiť svoje náklady, nájdete množstvo príležitostí.

Jednou zo zábavných možností je urobiť zo sporenia výzvu. Príkladom je obľúbená týždenná výzva, pri ktorej si každý týždeň odložíte o niečo väčšiu sumu ako v predchádzajúcom týždni.

Ak napríklad začnete prvý týždeň len s desiatimi dolármi, v priebehu roka môžete ušetriť desiatky tisíc!

 

8) Zbavte sa dlhov

Dlhy sú jedným z najčastejších finančných problémov. Najmä ak splácate dlh s vysokým úrokom.

Čo najskoršie splatenie dlhu vám umožní ušetriť mesačne viac peňazí, ktoré môžete v prípade potreby použiť alebo investovať.

Ako na to? Existuje niekoľko spôsobov, ako splatiť svoj dlh. Dve najobľúbenejšie možnosti sú metóda snehovej gule a lavíny.

Pri metóde snehovej gule najprv splatíte menšie dlhy, čo vám dodá dostatok sebavedomia na to, aby ste sa mohli pustiť do väčších dlhov.

V prípade lavínovej metódy najskôr splatíte dlh s najvyšším úrokom.

Splácanie existujúcich dlhov je jedna vec, ale samozrejme sa musíte vyhnúť budúcim potenciálnym dlhom.

 

9) Poznajte svoje priority

Mnoho ľudí si myslí, že osobné financie sú nudné, pretože vždy zahŕňajú šetrenie peňazí v každej oblasti života. V skutočnosti však nemusíte šetriť v každej oblasti svojho života.

Dôležité je poznať svoje priority. Ušetrite peniaze v oblastiach, ktoré pre vás nie sú až také dôležité, a zostane vám viac peňazí na veci, ktoré sú pre vás skutočne dôležité.

Navyše sa nebudete musieť cítiť vinní, že míňate peniaze, ak poznáte svoje priority.

Ak viete, že ste ušetrili v iných oblastiach svojho života, aby ste si mohli dovoliť veci, na ktorých vám najviac záleží, budete môcť s peniazmi narábať s istotou.

 

10) Zvýšte svoj príjem, ako je to len možné

Obmedzenie výdavkov je skvelé, ale zvýšenie príjmov je ešte lepšie. Svoje výdavky môžete obmedziť len do určitej miery. Vždy však môžete zarobiť viac peňazí.

Opäť existuje viacero spôsobov, ako začať zarábať viac peňazí.

Jedným z najlepších spôsobov je požiadať o zvýšenie platu, pretože v prípade úspechu dostanete viac peňazí za rovnaké množstvo práce.

Ak nie je možné získať vyšší plat, môžete si začať hľadať lepšie platenú prácu, či už u súčasného alebo iného zamestnávateľa.

Ďalšou možnosťou môže byť práca nadčas, ak to zamestnávateľ umožňuje.

Ak v súčasnom zamestnaní nemôžete získať vyšší plat, možno sa oplatí hľadať vedľajšiu prácu.

Existuje veľa aktivít, za ktoré vám ľudia budú ochotní zaplatiť a ktoré budú vyhovovať vašim časovým možnostiam.

Ak napríklad pracujete od pondelka do piatku, skúste si hľadať prácu cez víkend.

 

11) Nekupujte nehnuteľnosť nad rámec svojich možností

Náklady na dom sú zvyčajne jedny z najväčších v živote človeka. Častou finančnou chybou je míňať príliš veľa peňazí na dom alebo byt.

Nepredpokladajte, že si môžete dovoliť kúpiť dom len preto, že vám banka schválila žiadosť o hypotéku.

Aj keď si môžete dovoliť pravidelne splácať hypotéku, kúpa veľkého domu obmedzí množstvo peňazí, ktoré budete môcť ušetriť a investovať.

Uistite sa, že žijete v rámci svojich finančných možností, a kúpte si dom, ktorý vám stále ponecháva dostatok priestoru na dodržanie vášho rozpočtu.

 

12) Venujte pozornosť poplatkom

Investičné poplatky sa môžu zdať malé, ale môžu mať dlhodobý negatívny vplyv na vaše úspory.

Pozorne si prečítajte podrobnosti o každej investícii, aby ste sa uistili, že príslušné poplatky sú pre vás vhodné.

Ak je to možné, vyberajte si investície s nízkymi poplatkami.

 

13) Investujte do aktív, ktoré vám prinesú príjem

Aktíva generujúce príjem sú ideálne na dôchodok, pretože môžu (potenciálne) nahradiť príjem, ktorý ste predtým mali v zamestnaní.

Existuje mnoho možností nákupu aktív generujúcich príjem. Najobľúbenejšou možnosťou je však vlastniť nehnuteľnosť alebo do nej investovať. To môže byť spôsob, ako zbohatnúť.

 

14) Stanovte si finančné ciele

Stanovenie finančných cieľov je mimoriadne dôležité, pretože bez nich nebudete mať cieľ, na ktorom by ste mohli pracovať.

Ciele zvýšia vašu motiváciu a poskytnú vám meradlo, podľa ktorého môžete merať svoj pokrok.

 

15) Ak potrebujete pomoc, vyhľadajte ju

Pokiaľ ide o financie, môžete sa spoľahnúť sami na seba alebo si najať finančného poradcu.

Ak máte pocit, že je toho na vás priveľa, alebo jednoducho potrebujete radu či pomoc profesionála, mali by ste zvážiť, či si niekoho najmete.

Ako zbohatnúť? Ak sa budete snažiť dodržiavať pravidlá uvedené v tomto článku, skôr či neskôr sa vám začne dariť lepšie.

Dodržiavanie všetkých týchto pravidiel sa môže na začiatku zdať desivé, ale nezabudnite, že sa nemusíte stať finančným expertom zo dňa na deň.

Začnite prvým pravidlom: míňajte menej, ako zarábate.

A postupne sa posúvajte ďalej a ďalej. Uvidíte, že to funguje!